گلیم عنبران

عنبران شهری در ۷ کیلومتری شمال شهرستان نمین در استان اردبیل قرار دارد. شهر عنبران رتبه سوم تولید گلیم در کشور را داراست. کیفیت مناسب و نقوش زیبا و برگرفته از دل طبیعت با رنگ‌های متنوع و خاص از ویژگی‌های بارز این محصول است. همین کیفیت باعث شده تا گلیم عنبران نشان کیفیت از یونسکو را دریافت کند. تقریبا در بیشتر خانه‌های این شهر دارهای گلیم بر پا شده و مادران و دختران با تار و پود سنتی، آهنگ دل انگیر کار، اشتغال و درآمد روستایی را راه انداخته‌‌اند. آنها اما در انتظار یک کسب وکار سودآور دو جانبه هستند.

مسئولیت اجتماعی - گلیم عنبران

درآمد بیشتر اهالی عنبران از تولید و فروش انواع گلیم تامین می‌شود و این صنعت دستی در اقتصاد خانوارهای عنبرانی نقش بسیاری دارد. اما متاسفانه مشکل این  هنرمندان، نبود بازار و فروش مناسب است. ما در شرکت انرژان بر اساس احساس وظیفه خود این بار نیز تصمیم گرفتیم به میهمانان خود در سمینار “هوشمند سازی و پایش آنلاین ترانسفورماتور” هدیه‌ای ویژه تقدیم کنیم. به همین دلیل به جای خرید محصولات چینی و با هدف حمایت از تولید داخلی، صنایع دستی، کسب‌وکارهای خرد و از همه مهمتر حمایت از زنان و دختران هنرمند، گلیم عنبران را با افتخار تهیه کردیم. بازخوردی که از دریافت کنندگان این هدیه دریافت کردیم، بسیار مثبت بود.

توسعه یک فرهنگ

از همه همکاران و شرکت‌ها دعوت می‌کنیم تا در ایجاد و توسعه این فرهنگ با ما همراه باشند. این قدم‌های هر چند کوچک در صورتی که توسط شرکت‌های بیشتری انجام شده و دوام بیشتری داشته باشد، تغییرات بسیار مثبتی در پی خواهد داشت.

ما باید بخشی از این تغییر باشیم، تغییراتی که نه فقط در سطح بلکه در لایه‌های مختلف جامعه، تاثیراتی واقعی و فراگیر ایجاد کند. خوشبختانه شرکت MR در این راه همیشه پشتیبان و همراه ما بوده است.

تهیه این گلیم‌ها نیز کار بسیار سختی نیست. با یک جستجوی ساده در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی افراد زیادی را پیدا خواهید کرد که این صنایع دستی را ارائه می‌کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، حضور واسطه‌ها و دلالان زیاد در این بازارهاست. تلاش کنید افرادی را بیابید که مستقیما کارگاه دارند تا بیشترین سود در اختیار آنها قرار بگیرد.